Conart danışmanlık olarak “sürekli öğrenerek gelişme” ilkesiyle firmaların ihtiyaç duydukları konularda gereksinim duydukları bilgileri, tam zamanında, istenilen şartlarda, istenilen yerlerde ulaştırmak, uygulamaya yönelik bilgiler aktarmak temel işleyiş yapımızdır.

Bizi Takip Edin !
 

Merhaba

Merhaba

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Merhaba,

Uzun yıllar tasarım, proje yönetimi, üretim planlama, imalat departmanlarında, Aparat/Fikstür, Saç Kalıpları, Plastik Kalıplar, Kauçuk Kalıplar, Metal Enjeksiyon Kalıpları, Talaşlı İmalat ve Ürün imalatı sektörlerinde yaptığımız görevler esnasında en büyük sorunun, finans, ekipman, tesis değil, eğitimli, yetişmiş kalifiye personel olduğunu belirlemiş oldum.Meslek hayatımız boyunca da sürekli eğitmek yönünde çalışmalar sarfettik.Şu an ise bunu bir çatı altında planlı şekilde bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabilmek adına CONART DANIŞMANLIK kuruldu.

Eğitim, ülkenin en önemli sorunlarından biri maalesef.Özellikle mesleki okullarda okuyanlar, ya ülke ve hayat şartları gereği kendi mesleklerine yönelmiyor veya yeterli mesleki eğitim bilgisi alamadıklarından yeterli olmuyorlar.Oysa ki ülkemizin “ katma değer “ üretmeye ihtiyacı bulunmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi, insanlığın üretimde yepyeni kapılar aralamasını da sağlıyor. Yaşayabilmek için yüzyıllar boyunca avcılık yapan insanoğlu, tarım ve hayvancılık yaparak üreticiliğe de geçiş yaptı. Tarım devrimi olarak adlandırılan bu geçiş, insanlığın üretimde atacağı yeni adımların da habercisi oldu. Endüstride atılacak radikal adımlar, iş modellerinin uçtan uca değişmesini ve modernleşmesini sağladı.

18’inci yüzyılın sonlarında su ve buhar gücü ile mekanik üretim sistemlerinin tekstilde kullanılmasıyla başlayan dönem, birinci sanayi devrimi yani Endüstri 1.0 olarak adlandırılıyor. Üretimin makineleştiği Endüstri 1.0’da insanların yaptığı işler ilk kez makineler tarafından yapılmaya başlandı.

Endüstri 2.0 döneminde ise seri üretime geçildi. 19. yüzyılın sonlarında üretimde ve montajda elektrikli sistemlerin kullanılmasıyla başlayan bu dönemde; iş paylaşımı ön plana çıktı, üretim ölçekleri ve verimlilik arttı, iş kazaları, birim maliyetler ve fiyatlar düştü. İlk olarak ABD’de mezbahalarda kullanılan elektrikli sistemleri o dönem en iyi uygulayan ise Ford oldu. Ford, otomatik montaj hatları ile T model araçlarının üretimini 1913 yılında 93 dakikada tamamlamayı başardı.

Endüstri 3.0 döneminin anahtar kelimesi ise otomasyon oldu. Programlanabilir Mantıksal Denetleyici (Programmable Logic Controller – PLC) adı verilen ve bugün otomasyon sistemlerinin temel taşı olan cihazlar, 1970’li yılların başında üretim hatlarının otomatikleşmesi için kullanılmaya başlandı. Artan dijitalleşmeyle birlikte elektronik sistemlerin ve bilgi teknolojilerinin üretimde kullanılması sayesinde otomasyon giderek arttı.

Endüstri 4.0 ise teknolojilerin ve değer zinciri organizasyonları kavramlarının kolektif bir bütünüdür. Siber-Fiziksel sistemlerin kavramına, nesnelerin, internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır. Bu yapı akıllı fabrikalar vizyonunun oluşmasına büyük katkı sağlar.

Ülkemizde Endüstri 4.0 a geçiş yapan veya bu hazırlık içerisinde olan sektörel firmalar olsa da hala daha endüstri 3.0 konusunda sorunlar yaşayan bir konumdayız.Bunun da en önemli nedenlerini girişte belirtmeye gayret ettim.

CONART DANIŞMANLIK olarak endüstri 3.0 ı tamamlamaya yardımcı olmak, firmaların İdari, Finansal, Teknik olarak karşılaştıkları zorlukları aşmada onlara eğitim, danışmanlık ve proje anlamında yardımcı olarak personel ve sistem açığını gidermektir.

Ülkemizin global dünyada tam anlamıyla yerini alması için CONART DANIŞMANLIK olarak üstümüze düşeni eksiksiz yerine getireceğimizden sektörün şüphesi olmaması temennisiyle.

Esen kalın.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.